Puncovní značky

Puncovní značky platné na území ČR

Veškeré zboží je vyrobeno ze státem kontrolovaných slitin stříbra ryzosti 925/1000, nebo zlata ryzosti 585/1000, případně 750/1000. Zboží nízké váhy je opatřeno značkou výrobce a číselnou řadou označující příslušnou ryzost kovu. Některé stříbrné zboží a většina zlatého podléhá ještě státní puncovní kontrole. Na takovém šperku naleznete ještě třetí značku vyraženou přímo úředníkem a deklarující příslušnou ryzost kovu státem. Slouží tedy pro konečného spotřebitele jako záruka pravosti. Přesné znění zákona a dané váhové limity naleznete přímo na stránkách Puncovního úřadu.

Co znamená daná ryzost? 

Například u zlata číslo 585 deklaruje, že se jedná o slitinu obsahující 58,5 % čistého zlata a 41,5 % jsou příměsi ušlechtilých kovů. Zlato má vždy stejnou barvu, krásnou žlutou. Přimícháním různých příměsí ale dostává různé zabarvení výsledná slitina. U červeného zlata ovlivňuje barvu příměs mědi. 

Kolik má zlato karátů?

Pro účely puncovního zákona se používá obsah zlata uvedený v tisícinách. Mnoho lidí ale zná i označení v karátech. 

14 karátů pro ryzost 585/1000

18 karátů pro ryzost 750/1000

24 karátů pro ryzost 999/1000

Nejvyšším možným počtem karátů je tedy 24. Používanou zkratkou je kar. Jedná se ale o jiný karát než označení váhy drahých kamenů pod značkou car. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení