Znamení zvěrokruhu

Znamení zvěrokruhu najdete pod dvanácti symboly. Každý z nich nese jeden symbol a vztahuje se k určitému datu v kalendáři. Jednotlivá znamení mají různé potenciály.

  Náhrdelník Beran  Náhrdelník Lev 

 

 

 

 

 

 

 

Zvěrokruh, nebo také Zodiak je myšlený pás na nebi, v němž se při pohledu ze Země pohybují známé planety Sluneční soustavy. Tento pás byl rozdělen na 12 stejných dílů. Názvy jednotlivých dílů jsou odvozeny od souhvězdí, se kterými se překrývaly. Poloha Slunce tak určuje nejenom fázi roku, ve které se nacházíme, ale daný výsek zvěrokruhu. Chceme-li určit konkrétní znamení, potřebujeme znát datum a čas. Výchozím bodem pro začátek prvního znamení je jarní rovnodennost a symbol Berana. Z hlediska astrologie jsou odlišnosti oproti astronomickým jevům. Dnes se například uvádí i znamení Hadonoše, a celý cyklus je rozdělen do třinácti různě dlouhých úseků. Zde ale naleznete šperky s tradičními dvanácti znameními. Zvěrokruh je přibližně 3000 let starý. Prvních několik set let měl různý počet znamení a vztahoval se hlavně k zemědělství. Asi po 600 letech se ustálil na 12 úseků. Jelikož babylónský rok začínal jarní rovnodenností, logickým důležitým bodem pro zemědělce, dodnes beranem začínáme výčet i my. Neřídíme se tak kalendářním rokem, ale odvozujeme z pohybu vesmírných těles. 

ZNAMENÍ OD DO LATINSKY ZNAK ARCHAICKY
Beran 21.3. - 20.4. Aries Zemědělec
Býk 21.4. - 21.5. Taurus Nebeský kormidelník
Blíženci 21.5. - 21.6. Gemini Velká dvojčata
Rak 22.6. - 22.7. Cancer Rak
Lev 23.7. - 22.8. Leo Lev 
Panna 23.8. - 22.9. Virgo Klas bohyně Šaly
Váhy 23.9. - 23.10. Libra Váhy
Štír 24.10. - 22.11. Scorpio Štír
Střelec 23.11. - 21.12. Sagittarius Voják
Kozoroh 22.12. - 20.1. Capricorn Parmice
Vodnář 21.1. - 20.2. Aquarius Džbán
Ryby 21.2. - 20.3. Pisces Vlasec

 

Název Zvěrokruh je ale vlastně zavádějící. Také Vám někdy vrtalo hlavou, proč je řeč o zvířatech, když například vodnář, panna nebo váhy nejsou zvířaty? Jako vysvětlení se nabízí nesprávný překlad z řečtiny. Nejedná se o tvora, ale slovo zoé, čili oduševnělou bytost. V návaznosti na tehdejší náboženství nám tak celý koncept již začne dávat smysl. Souhvězdí na nebi měnila svou polohu z pohledu pozorovatele. Měla tak pro něj vlastní živoucnost, inteligenci a v rámci roku i různá poselství.

Lidé mohou dodnes vyznávat jednotlivá znamení jako nositele charakterových vlastností. Nebo jsou známé partnerské horoskopy, jenž zkoumají vzájemný vztah dvou znamení. V řadách astrologů lze najít odborníky pro vypracování podrobného výkladu. Zodiak je velmi košatý svět, který by měl být zajímavý, informativní a zlepšovat náš potenciál. Vždy ale pamatujte i na svoji vlastní intuici a výklad podrobujte zkoumání a kritice. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz